Aktualności

W Syrii od 2011 roku trwa wojna. Sytuacja ludności cywilnej pogarsza się z każdym dniem. Mieszkańcy kraju nieustannie zmagają się z brakiem wody, pożywienia, ciepłych ubrań i dachu nad głową. Jedną z organizacji, która od wielu lat pomaga potrzebującym, jest Polska Akcja Humanitarna, która dostarcza wodę, buduje punkty mycia rąk, usuwa nieczystości, zaopatrza w kosze na śmieci, a także zapewnia paczki z materiałami higienicznymi i żywnością.

Uczniowie SP w Fałkowie postanowili wesprzeć działalność PAH, dlatego już po raz drugi zorganizowali Świąteczną Wystawę Rękodzieła. W zamian za ozdoby świąteczne wykonane własnoręcznie przez nauczycieli, uczniów i ich rodziny – można było przekazać darowiznę na rzecz potrzebujących. Do domów zabraliśmy śliczne przedmioty, które prócz świątecznego klimatu, dawały poczucie, że posiadmy moc czynienia czyjegoś życia lepszym. I często potrzeba do tego tak niewiele...

Z całego serca dziękujemy wszystkim, którzy współtworzyli wystawę oraz tym, którzy nie przeszli obok niej obojętnie.

Wystawę poprzedziły lekcje w klasach siódmych i ósmej, podczas których przybliżono uczniom działalność PAH, młodzież rozwiązała quiz na platformie Kahoot pt. „Zróbmy pokój”, poznała historię Sadako Sasaki (japońskiej dziewczynki, która umarła na chorobę popromienną po zrzuceniu bomby atomowej na Hiroszimę), a także legendę o tysiącu żurawi. Uczestnicy warsztatów wykonali techniką origami żurawie z kolorowego papieru. Zdobią one teraz salę nr 2 i przypominają, że każda wojna niesie za sobą cierpienie, a ludzie powinni robić wszystko, żeby do niej nie dopuścić. Zajęcia uświadomiły nam jeszcze jedną ważną rzecz – każda, choćby najmniejsza pomoc ma kolosalne znaczenie dla tych, którzy jej potrzebują. Musimy działać – bezczynność i odwracanie głowy są nieetyczne.

pah